Učimo o tradiciji i kulturnoj baštini
Autor: Marina Dinjar, 16. 6. 2023.

Učenici polaznici izvannastavne aktivnosti Radoznalci proveli su u petak 16. lipnja 2023. g. tri školska sata na terenskoj nastavi u Turnišču. U pratnji učiteljice Sanje Martinjak i stručne suradnice pedagoginje Marine Dinjar posjetili su radionicu gosp. Zvonimira Majdaka, majstora zanata, koji izrađuje drvene tradicijske igračke.

Gospodin Zvonimir Majdak ispričao je učenicima priču o povijesti, samim počecima obiteljske tradicije te o nekadašnjem i današnjem načinu izrade drvenih igračaka. Svi proizvodi izrađeni su od drva lipe ili bukve, a prolaze kroz čak 52 postupka, od samog odabira materijala do završnog proizvoda. Izrada tradicijskih igračaka odvija se u suradnji s UNESCO-om, a u Hrvatskom zagorju je započela 30-ih godina prošlog stoljeća. Gospodin Majdak već godinama izrađuje tradicionalne žute tambure sa crveno-zelenim ručno oslikanim detaljima, a osim njih izrađuje i škrinjice, stoliće i stolce, lokomotive i vagone i dr. Učenici su imali priliku vidjeti kako nastaju drvene igračke, kojim alatima se majstor služi, a na kraju su ih i sami oslikali te ponijeli u školu kao vrijedne uspomene. Zahvaljujemo gosp Majdaku na podijeljenom znanju i prilici za novim iskustvom koje nam je omogućio!