« Listopad 2018 »

Započeo projekt „Razotkrivena lektira“
Autor: Snježana Kovačević, 31. 10. 2017.

U našoj školi se od ove školske godine provodi školski projekt „Razotkrivena lektira“ u kojem sudjeluju učenici od 5. do 8. razreda. Voditeljice projekta su Snježana Kovačević, stručna suradnica knjižničarka i učiteljice hrvatskog jezika Marija Hudi Hitrec i Brankica Matijašec.

Projekt je nastao iz potrebe da se učenicima približe književna djela za djecu i mlade koja su na popisu lektire, a za koja često čujemo kako su teška za čitanje, dosadna, nemotivirajuća i zbog toga ih ne vole čitati. Cilj projekta je obraditi neka književna djela na drugačiji, kreativan način kako bi učenici promijenili svoje stavove prema čitanju i interpretaciji istih i kako bi ih se potaknulo na čitanje obavezne lektire, ali i knjiga koje mogu čitati u slobodno vrijeme. Prvi naslovi koje smo obradili u okviru projekta su romani Zagrebačka priča, Sasvim sam popubertetio, Bilješke jedne gimnazijalke i Kad pobijedi ljubav u 6. i 8. razreduUčenici su imali zadatak da nakon čitanja romana rade u skupinama i izrade plakate kojima će predstaviti romane, glavne likove, radnju romana, autore i druge važne značajke, a nastavni sati bili su usmjereni na njihova izlaganja, na karakterizaciju likova, na iznošenje mišljenja, pisanje sažetaka i dojmova nakon pročitanog.