Slikovni rezultat za school bell

« Srpanj 2018 »

Autor: Marina Dinjar, 16. 3. 2018.

Osnovna škola Zlatar Bistrica u srijedu 14. ožujka 2018. g. ugostila je profesora geografije, humanitarca, volontera, dobitnika nagrade „Ponos Hrvatske“ i idejnog začetnika udruge „Možemo zajedno“ gosp. Dejana Nemčića. Putopisnim predavanjem „Hakuna matata!“ gost predavač prof. Dejan Nemčić učenicima je približio najstariji kontinent Afriku, život afričke djece, njihove (ne)mogućnosti, školovanje i poteškoće s kojima se svakodnevno susreću, a s kojima se upoznao i susretao tijekom humanitarnog djelovanja u Africi.

Unatoč skromnom i teškom životu afričke djece, učenici su mogli na fotografijama primijetiti njihova uvijek nasmijana lica te spoznati koliko je malo potrebno za osmijeh, sreću i zadovoljstvo djece u Africi. Odgovor na pitanje zašto je to tako i kako je moguće da afrička djeca obožavaju školu učenici su pronašli u simboličnom naslovu predavanja „Hakuna matata!“ – iskoristi svaki trenutak! Profesor Dejan Nemčić učenike je potaknuo na razvijanje i promicanje istinskih životnih vrijednosti, djelovanje u cilju postizanja jednakih mogućnosti za sve, tolerancije te širenje svijesti o važnosti obrazovanja, volontiranja i pomaganja drugima te im uputio važnu poruku kako svatko od njih može i treba mijenjati svijet.

Profesor Dejan Nemčić predstavio je učiteljima i učenicima dva velika međunarodno priznata projekta koja je pokrenuo . Projekt „Afrika možemo zajedno“ uključuje opremanje afričkih škola školskim priborom i prikupljanje donacija za lijekove protiv malarije. Učenici se mogu uključiti i izrađivanjem geografskih karata koje će afrički učenici koristiti u nastavi geografije, a kovanicom od 5kn (koliko košta lijek protiv malarije) spasiti život jednog oboljelog vršnjaka. U nastavi geografije profesor je pokrenuo projekt „Uživo sa svih kontinenata“ u sklopu kojeg sa svojim učenicima virtualno putuje svijetom tako što im se na sat uživo putem skype tehnologije javljaju predavači iz zemlje koju obrađuju, a s kojima zatim razmjenjuju iskustva i znanja.

Osim uključivanja u navedene projekte i humanitarnog djelovanja izradom geografskih karata, prikupljanjem kovanica od 5 kn i donošenjem školskog pribora ( što profesor Dejan Nemčić osobno dostavlja afričkim školama), učenici će moći napisati i svoju poruku za čovječanstvo. Prikupljene poruke naših učenika i učenika drugih škola bit će lansirane raketom u svemir i ostaviti vječni trag!