Ekološko-edukativno-kreativni projekt „ Ekoslovarica“
Autor: Snježana Kovačević, 20. 3. 2018.

Riječ je o projektu koji se u Osnovnoj školi Zlatar Bistrica provodi tijekom ove školske godine u sklopu Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo. Nositelji projekta su učenici 1.a i 1.b razreda te učiteljice Rajna Borovčak, Andreja Jertec i Snježana Kovačević.

S obzirom da je Osnovna škola Zlatar Bistrica ekoškola osmislili smo ekološko-edukativno-kreativni projekt u kojem učenici prvih razreda usvajaju temeljne kompetencije vezane uz početno pisanje i čitanje, a kao rezultat projekta planiramo izraditi ekoslovaricu kako bi učenici naučili neke ekološke pojmove, razvijali ekološku svijest te poučili druge učenike kako se na odgovoran način odnositi prema okolišu. U našoj školi učenici od prvog razreda uče dva strana jezika (engleski i njemački) pa ćemo izraditi trojezičnu ekoslovaricu. Time su se u projekt uključili i učiteljice Engleskog i Njemačkog jezika Marina Richter i Nensi Bilić. Učenici tijekom projekta razvijaju temeljne životne kompetencije, kreativnost i stvaralačko mišljenje, komunikaciju na materinskom i stranom jeziku, uče pojmove i slova, razvijaju usmeno i pismeno izražavanje te sposobnost primjene uočenog na likovni rad. Također, projektom se potiču mašta i kreativnost jer slikaju ekološke motive i pišu ekološke izreke te pri tom uče kako nastaje knjiga, razvijaju se radne navike, uvažava se tuđe mišljenjeb te vještine pronalaženja rješenja problema na demokratski način. U svrhu diseminacije projekt je predstavljen ravnateljici naše škole gđi Jasni Kokot Pelko, ravnateljici DV „Zlatni dani“ gđi Renati Horvatić, načelniku Općine Zlatar Bistrica gospodinu Žarku Miholiću, učenicima i učiteljima.