Posjet Plitvicama i Slatkovodnom akvariju Karlovac
Autor: Marija Hudi Hitrec, 19. 5. 2017.

Učenici 5. i 6. razreda OŠ Zlatar Bistrica posjetili su NP Plitvička jezera u četvrtak 18. svibnja 2017. godine. Razgledavanjem Gornjih i Donjih jezera upoznali su prirodne i kulturne vrijednosti ovoga nacionalnog parka. U obilazak su učenici krenuli kroz špilju Šupljaru. Hodajući stazama za pješake, divili su se ljepoti krajolika te bogatstvu biljnih i životinjskih vrsti. Veliki broj rijetkih i ugroženih biljnih vrsta zakonski je zaštićen i svrstava NP Plitvička jezera  u floristički izuzetno vrijedno područje ne samo u Hrvatskoj nego u Europi i svijetu. Nakon kratkog odmora na livadi uz jezero Kozjak uslijedila je vožnja elektrobrodom i vlakićem čime se istraživanje parka privelo kraju.

Po povratku kući učenici su nakratko razgledali muzejsku zbirku naoružanja Domovinskog rata koja se nalazi na prostoru stare austrijske vojarne "Turanj" gdje su izloženi eksponati borbene tehnike.

Aquatika - Slatkovodni akvarij Karlovac bio je posljednje odredište  terenske nastave. Uz stručno vodstvo naši su osnovnoškolci upoznali bogatstvo života u rijekama i jezerima, odnosno primjerke više od stotinu slatkovodnih ribljih vrsta, od čega 40-tak endemskih.