Peti na Eko kvizu "Lijepa naša" 2016.
Autor: Jasenka Kuljak, 18. 4. 2016.

Na ovogodišnjem Svehrvatskom ekološkom kvizu „Lijepa naša“, što je od 15. do 18. travnja 2016. godine održan u Stubičkim Toplicama, ekipa natjecatelja iz naše škole osvojila je peto mjesto. Vrijedan je to uspjeh, tim više što je bila jaka konkurencija. Sudjelovale  su  52 ekipe iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije (Vojvodina ), i to 35 ekipa osnovnih i 17 ekipa srednjih škola. U ekipi zlatarbistričke Osnovne škole sudjelovali su Dino Ocvirek (peti razred), Ema Juras (šesti razred), Lara Pugar (sedmi razred) i Laura Čehulić (osmi razred), uz mentoricu prof. Šteficu Škrlec. Iz Krapinsko-zagorske županije sudjelovale su  još tri osnovne škole: OŠ Stubičke Toplice, OŠ Matije Gupca iz Donje Stubice i OŠ Ksavera Šandora Gjalskoga iz Zaboka te Srednja škola Pregrada čiji su učenici postigli prvo mjesto u kategoriji srednjih škola.

Natjecanje se sastojalo od pisanoga dijela i prikaza praktičnoga rada učenika u obliku Power Point prezentacije. Zbrajanjem bodova ostvarenih na testu s bodovima praktičnoga rada bili smo petoplasirana ekipa u kategoriji osnovnih škola za usmeni dio natjecanja. Pisani dio natjecanja obuhvaćao je sadržaje nastavnih predmeta prirode, biologije, kemije i geografije zastupljenih s 80 posto, a 20 posto pitanja odnosilo se na sadržaje iz globalne ekologije i opće zdravstvene kulture. Praktični rad učenika naše škole, pod nazivom «Populacija lastavica na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima», prezentiran je članovima državnog povjerenstva. Njime su učenici prikazali provedbu projekta Monitoring bioraznolikosti u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Krapinsko-zagorske županije.

Na usmeni su bile pozvane prvoplasirane škole: OŠ Ljudevita Gaja iz Zaprešića, OŠ  Šime Budinića Zadar i OŠ Zapruđe iz Zagreba te dvije drugoplasirane škole: OŠ Vugrovec iz Kašine i OŠ prof.Filipa Lukasa iz Kaštel Staroga.