Vremenik pisanih provjera

zlatarbistrica/docs/

ekoslovarica.pptx

Prvi sajam Čačkorješenja u Samoboru
Autor: Marija Hudi Hitrec, 16. 4. 2019.

Grad Samobor bio je domaćin 1. sajma Čačkorješenja koji se održao u nedjelju 14. travnja 2019. godine u centru za mlade Bunker. Na sajmu su predstavljena dječja rješenja za poboljšanje školskog okruženja, a sudjelovali su predstavnici 7 osnovnih škola (OŠ Katarina Zrinska Mečenčani, OŠ Ivana Gorana Kovačića Sveti Juraj na Bregu, OŠ Vladimira Nazora Potpićan, OŠ Tituš Brezovački Zagreb, OŠ Josipa Kozarca Slatina, OŠ Belica, OŠ Zlatar Bistrica).

U ekipi naše škole pod nazivom Ekotim sudjelovali su učenici 6. razreda: Lukas Pavlović, Nikola Glavač, Lucian Korpar i Antonio Valjak.

Sajam Čačkorješenja predstavlja završnu fazu natjecanja pod nazivom Čačkalica, natjecanja namijenjenog djeci viših razreda osnovne škole koje za cilj ima popularizaciju strukovnih zanimanja i ručnog rada općenito. Javnom pozivu natjecanja odazvalo se više od 50 timova, a svega nekoliko njih dobilo je priliku predstaviti svoja čačkorješenja.

Ekipa Ekotima iz OŠ Zlatar Bistrica predstavila je multifunkcionalni spremnik za otpad koji na vrhu poklopca ima ekran i 2 tastera. Pritiskom na zeleni taster prikaže se malo duži video s više informacija, a na crvenom je kraći video s manje podataka. Ispod poklopca računala nalazi se malo raspberry pi 3 računalo, PIR senzor (senzor pokreta), kontroler za ekran te mikroprekidač koji zamjenjuje PIR senzor.

Učenike je za natjecanje pripremala učiteljica Štefica Škrlec, a tijekom osmišljavanja rada spremnika savjetovao ih je Mario Varga, nastavnik u Srednjoj školi Konjščina.