Vremenik pisanih provjera

DIGITALIZIRANA EKOSLOVARICA

zlatarbistrica/docs/

ekoslovarica.pptx

Velikanom se postaje čineći dobro za druge
Autor: Marina Dinjar, 21. 12. 2018.

U Osnovnoj školi Zlatar Bistrica i u vrijeme adventa poticao se i osjećao volonterski duh među učenicima. U cilju stjecanja humanih vrijednosti poticanjem i razvijanjem osjećaja za druge učenici su potaknuti na promišljanje o potrebitima u njihovom mjestu. Razmišljali su o starijima, bolesnima i nemoćnima te kako bi baš njima, koji blagdane neće provesti u svojim domovima, sa svojim unucima i obiteljima, mogli uljepšati nadolazeće blagdane. Odlučili su posjetiti štićenike obiteljskog doma za starije i nemoćne „Vita Nostra“ u Zlatar Bistrici.

Video kojim je volonterska aktivnost predstavljena u sklopu eTwinning projekata "Show your love" i "Let's know, taste, see and touch" možete pogledati na sljedećoj poveznici: https://bit.ly/2SzakPD

Polaznici izvannastavnih aktivnosti Radoznalci i Domaćinstvo odlučili su im ispeći božićne kolače. Iskušali su se u ulozi slastičara u namjeri da i bake i djedovi u Domu imaju stol prepun božićnih kolačića. Uz vodstvo učiteljica Sanje Martinjak, Nikoline Mikulec i stručnih suradnica defektologinje i pedagoginje proučili su recepte za božićne kekse i roščiće te pripremili potrebne sastojke. Na zabavan način ponovili su ujedno i mjerne jedinice važući potrebne sastojke. Umijesili su tijesta te oblikovali, ispekli i ukrasili božićne kolačiće. Polaznici izvannastavne aktivnosti Dramska skupina pod vodstvom učiteljice Jasne Jakopec marljivo su uvježbavali kraće božićne igrokaze. Razmišljajući kako bake i djedovi iz Doma neće moći doći na njihovu božićnu priredbu, odlučili su ih iznenaditi i razveseliti odglumivši im igrokaze prilikom posjeta. Učenici 2. b razreda uz vodstvo učiteljice Andreje Jertec za svaku baku i svakoga djeda izradili su prigodnu blagdansku čestitku te im napisali svoje želje, ponajprije zdravlje i veselje. U četvrtak 20. prosinca 2018. godine učenici su spakirali pripremljene darove – božićni aranžman učenički rad UZ „Pinklec“, kutiju s kolačima koje su ispekli i čestitke koje su izradili te se uputili u posjetu. Po dolasku u dom za starije i nemoćne osobe „Vita Nostra“ predstavili su se, zahvalili, predali im darove te u svakoj od soba izveli prigodne božićne igrokaze. Radost i veselje na licima djedova i baka bila je najveća nagrada i najveći pljesak učenicima. Prepuni dojmova učenici su se vratili u školu, bogatiji za jedno veliko, plemenito i hvalevrijedno iskustvo.

“Tražiš li sreću, nikad je nećeš naći… Razveseli drugoga, misli na svoju obitelj, utješi nekog bolesnika, pomozi siromahu, posjeti nekog starca i jednog ćeš dana osjetiti kako si sretan.”

Phil Bosmans