« Studeni 2018 »

Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje
Autor: Marina Dinjar, 18. 10. 2018.

U mjesecu listopadu učenici OŠ Zlatar Bistrica već tradicionalno obilježavaju  Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Tom prigodom učenici četvrtih razreda i polaznici izvannastavne aktivnosti Domaćinstvo proučili su recepte svojih baka te uz pomoć razrednih učiteljica i stručnih suradnica defektologinje i pedagoginje 15. i 16. listopada 2018. g. zamijesili i ispekli domaći kruh i krušne dekoracije, dok su učenici polaznici izvannastavnih aktivnosti Literarna skupina, Domaćinstvo, Radoznalci i Dramska skupina uz pomoć učiteljica i školske pedagoginje pripremili prigodan program koji su u srijedu 17. listopada 2018. g. u predvorju škole predstavili ostalim učenicima, djelatnicima škole, ravnateljici i vlč. Petru Repiću.

Nakon programa učenicima se obratio župnik Župe sv. Ivana Krstitelja u Zlatar Bistrici vlč. Petar Repić te molitvom i Božjom riječju zazvao Božji blagoslov na stol prepun kruha, peciva i plodova zemlje. Svojom riječju istaknuo je kako trebamo biti zahvalni na darovima koje imamo pred sobom i svakodnevno ih u obilju blagujemo, ali na žalost i bacamo ne razmišljajući pritom o velikom broju gladnih. Uz molitvu, blagoslov i simbolično blagovanje kruha, učenici su zahvalili Bogu na plodovima, radostima, uspjesima i darovima  kojima su tijekom godine bili podareni.

Nakon programa i blagoslova pogledali su prigodnu prezentaciju „Dan kruha“ koju su izradili učenici te video „Od zrna do pogače“, u cilju razvijanja osjećaja veće zahvalnosti i poštovanja prema svim blagodatima koje u životu imaju. Nastava je toga dana bila integrirana te su učenici na svim nastavnim satima iz različith perspektiva promišljali o simbolici kruha.