« Studeni 2018 »

Kravata – izum Hrvata nama oko vrata
Autor: Snježana Kovačević, 18. 10. 2018.

Učenici i učitelji naše škole obilježili su 18. listopada 2018. godine Dan kravate. Učenici su taj  dan prigodno odjenuli kravatu u školu, a o povijesti i zanimljivostima o kravati razgovarali su sa svojim učiteljicama i učiteljima. Sudjelovali su i u ispunjavanju online ankete o poznavanju kravate. Učenici razredne nastave u školskom su dvorištu formirali kravatu i snimili milenijsku fotografiju.

Poznato je da je kravata  u početku bila naziv za rubac koji se vezao oko vrata po kojem su bili prepoznatljivi hrvatski vojnici koji su se pod francuskom zastavom borili u Tridesetogodišnjem ratu (1618. – 1648.). Ovaj je modni detalj izazvao veliko zanimanje Parižana. Mladi francuski kralj Luj XIV. počeo je nositi kravatu 1646. kada je imao samo sedam godina te je tako na neki način odredio modni standard svih francuskih plemića. Oni su ubrzo prisvojili ovaj novi odjevni predmet koji se nosio a la Croate („na hrvatski način“), što je ujedno postao novi korijen francuske riječi cravate.

U Hrvatskoj djeluje udruga Academia Cravatica  koja se bavi proučavanjem, čuvanjem i unaprjeđivanjem kravate kao pokretne hrvatske i svjetske kulturne baštine, a zaslužna je i za postavljanje instalacije najveće kravate na svijetu oko pulske Arene 18. listopada 2003. godine.