« Studeni 2018 »

Književnica Sanja Polak održala književni susret u OŠ Zlatar Bistrica
Autor: Snježana Kovačević, 17. 5. 2018.

U četvrtak 17. svibnja 2018. godine održan je književni susret s književnicom Sanjom Polak na kojem su sudjelovali učenici razredne nastave. Književnica je s učenicima razgovarala o dječjim romanima, o dječjim časopisima te o važnosti čitanja u dječjoj dobi, ali i kasnije jer čitanje poboljšava koncentraciju, smanjuje stres, povećava inteligenciju, poboljšava pamćenje, proširuje rječnik i razvija vještine cjeloživotnog učenja.  Učenici su književnici postavljali pitanja te saznali što ju potiče na pisanje, što je voljela čitati dok je bila dijete te kakve knjige čita danas, čita li elektronske knjige, hoće li se okušati u pisanju na kajkavskom i slično.

Književnica Sanja Polak rođena je u Zagrebu gdje je završila osnovnu i srednju školu. Do sada je objavila knjige za djecu: Dnevnik Pauline P., Drugi dnevnik Pauline P., Petrica Pričalica, Pobuna Pauline P., Mali Jan ima plan, Dnevnik dobrih anđela, Gorski dnevnik Puline P. i druge. Priče za djecu objavljuje u dječjim časopisima Smib, Radost i Prvi izbor kojeg i uređuje kao glavna urednica.  Djelo Drugi dnevnik Pauline P. nagrađeno je  2004. godine književnom nagradom «Mato Lovrak» za najbolji dječji roman, a Petrica Pričalica nominirana je 2006. godine za međunarodnu književnu nagradu «Mali princ». Nekoliko autoričinih priča objavljeno je u hrvatskim čitankama za drugi, treći i četvrti razred osnovne škole. Prema romanu Dnevnik Pauline P. i Drugi dnevnik Pauline P. u Gradskom kazalištu Žar ptica u Zagrebu izvodi se kazališna predstava za djecu. Članica je Društva dječjih pisaca, Društva hrvatskih književnika, Hrvatskoga čitateljskoga društva, Matice hrvatske i Hrvatskoga društva istraživača dječje književnosti.