« Studeni 2018 »

Proučavanje ekosustava ribnjaka
Autor: Marija Hudi Hitrec, 20. 4. 2018.

Učenici 6. razreda Osnovne škole Zlatar Bistrica proučavali su 18. travnja 2018. godine biljni i životinjski svijet ribnjaka te obližnje bare umirovljenog domara Dragutina Sente. Izvanučionička nastava provedena je kako bi se učenici senzibilizirali za problematiku očuvanja biološke raznolikosti životne zajednice voda stajaćica te uočili njihovu prirodnu sukcesiju i utjecaj na biocenozu.

Učiteljica biologije i kemije Štefica Škrlec ukazala je učenicima na važnost održavanja prirodne ravnoteže te ulogu i utjecaj čovjeka  na nju. Slatkovodni ekosustav je danas najugroženiji. Postoji nekoliko prijetnji očuvanju ravnoteže u sustavu uzajamnih odnosa što ga ostvaruju biljke i životinje u slatkovodnom staništu za koje su životno vezane. Na prvom je mjestu onečišćenje. Umjetna gnojiva, zamuljavanje vode i kanalizacija onečistili su rijeke, jezera, potoke i močvare. Slatkovodni ekosustavi su pogođeni i odumiranjem biljnih i životinjskih vrsta zbog narušene prirodne raznolikosti kakva je vladala prije čovjekova uplitanja u prirodne procese.