Slikovni rezultat za school bell

« Srpanj 2018 »

Prebrojavanje kockavice
Autor: Jasenka Kuljak, 9. 4. 2018.

Učenici petog razreda OŠ Zlatar Bistrica sudjelovali su 9. travnja  2018. godine u akciji prebrojavanja kockavice na području Općine Zlatar Bistrice s učiteljicom biologije i kemije Šteficom Škrlec. Kockavica je ugrožena i strogo zaštićena vrsta na području Krapinsko-zagorske županije, a akcija prebrojavanja provodi se već jedanaestu godinu zaredom u ožujku i travnju u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima KZŽ.

Kockavica je zeljasta trajnica iz porodice ljiljana (lat. Liliaceae) koja se razvija iz lukovice. Stabljika je visoka do 30 cm, nosi duge, uske listove, a na njenom vrhu u rano proljeće, tijekom ožujka i travnja, razvijaju se pojedinačni cvjetovi. Na istoj stabljici mogu se  naći dva cvijeta ili čak više njih. Cvjetovi su veliki, crveno-smeđe do purpurno obojeni sa svjetlijim i tamnijim šarama koje tvore uzorak šahovnice. Cvjetove u proljeće oprašuju bumbari i pčele, a biljka se može razmnožavati ili sjemenom. Istraživanja su pokazala da jedinke mogu doživjeti 30 i više godina, a tek od pete godine počinju stvarati cvjetove. Biljka je otrovna, pogotovo za sisavce.

Metodologija prebrojavanja kockavice predstavljena je učenicima na terenu. Učenici su odredili veličinu njenih populacija prebrojavanjem jedinki na plohama određenih površina i upisali podatke u formular za procjenu stanja populacije kockavice.

Staništa kockavice nestaju zbog negativnih čovjekovih djelovanja koja uključuju melioraciju i urbanizaciju te pretvaranje zemljišta u oranice, zaraštavanja drvenastom vegetacijom do kojih dolazi uslijed prestanka košnje i ispaše, kanaliziranja vodotoka, izgradnja ceste i dr.