Slikovni rezultat za school bell

« Srpanj 2018 »

DAN SIGURNIJEG INTERNETA
Autor: Marina Dinjar, 6. 2. 2018.

Dan sigurnijeg interneta (Safer Internet Day – SID) međunarodni je preventivni dan koji se ove godine diljem svijeta obilježavau utorak 6. veljače pod motom Stvaranje, povezivanje i dijeljenje poštovanja: Bolji internet počinje s vama. Na inicijativu Centra za sigurniji Internet (CIS) Osnovna škola Zlatar Bistrica uključila se u obilježavanje Dana sigurnijeg interneta 2018. provođenjem brojnih aktivnosti u cilju edukacije učenika o sigurnom korištenju interneta i osvještavanja mogućih opasnosti i posljedica.

Učenici od 1. do 8. razreda pogledali su četiri preventivna video materijala o lažnom predstavljanju na društvenim mrežama, objavljivanju fotografija, neprimjerenom izražavanju i netoleranciji te pravilima i savjetima za što sigurnije korištenje interenta. Kritičkim promišljanjem i osvrtom na pogledane video materijale učenici su osmislili vlastita pravila za sigurnije korištenje interneta i pravila lijepog ponašanja na internetu.

Učenici prvoga razreda upoznali su se s informatičkom učionicom, računalima, dijelovima računala, što je to internet i na koji način pristupiti i koristiti internet na siguran način te su naučeno prikazali crtežima. Učenici drugoga razreda upoznali su se s temom sigurnosti na internetu kroz edukativnu društvenu igru, dok su učenici trećega razreda izradili prigodne plakate kojima su željeli poručiti kada je dopisivanje mobitelom i preko interneta sigurno te koja su pravila sigurnog i lijepog ponašanja na internetu. Učenici trećega i četvrtoga razreda sudjelovali su u kvizu i ponovili znanje o poznavanju sigurnog ponašanja djece na internetu. Učenicima petoga razreda podijeljene su prigodne brošure Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona. Brošura sadrži praktične i korisne savjete o opasnostima i sigurnosti na internetu, zaštiti privatnosti i osobnih podataka, načinu ponašanja i odgovornoj uporabi društvenih mreža, a nastala je u sklopu HAKOM-ova programa informiranja djece i roditelja koji se provodi u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja. Učenici su se uključili i u sudjelovanje u online kvizu Centra za sigurniji Internet za kojeg su se pripremali sa svojim mentorima u sklopu izvannastavnih aktivnosti Radoznalci i Informatička skupina.

Tijekom mjeseca veljače učenici predmetne nastave sudjelovat će u provođenju ankete Sigurnost na internetu s ciljem dobivanja podataka o upoznatosti djece i mladih s opasnostima korištenja interneta, vremenom koje provode koristeći internet, sadržajima koje pretražuju i koriste, njihovim dosadašnjim susretanjem s opasnostima te znaju li kome se mogu obratiti u tom slučaju. Anketa se provodi u školama Krapinsko-zagorske županije kako bi se objedinjenim rezultatima uvidjela potreba za daljnjim savjetodavnim i edukativnim radom s učenicima na temu sigurnosti na internetu.

Edukativni materijali za roditelje dostupni su na sljedećoj poveznici: http://www.dansigurnijeginterneta.org/materijali-i-savjeti/