Vremenik pisanih provjera

zlatarbistrica/docs/

ekoslovarica.pptx

Bajka na dlanu – lijepo naše Zagorje
Autor: Marina Dinjar, 20. 3. 2019.

Učenici 3. a i 3. b razreda Osnovne škole Zlatar Bistrica proveli su petak 15. ožujka 2019. godine na izvanučioničkoj nastavi upoznavajući Hrvatsko zagorje.

U dvorcu Oršić u Gornjoj Stubici uz stručno vodstvo pogledali su stalni postav Muzeja seljačkih buna. Kratko su se zadržali kod spomenika Matiji Gupcu i Seljačkoj buni, a potom posjetili Gupčevu lipu koja je jedini živi svjedok Seljačke bune iz 1573.godine.

Sljedeće odredište bio je grad Klanjec gdje su učenici vidjeli franjevački samostan i crkvu Navještenja Blažene Djevice Marije. Zatim su uz vodstvo muzejske pedagoginje upoznali djela poznatog hrvatskog i svjetskog kipara Antuna Augustinčića. U Galeriji Antuna Augustinčića sudjelovali su na kiparskoj radionici Modeliranje u glini, što im se posebno svidjelo.

U Muzeju “Staro selo Kumrovec”  posjetili su Nižu kumrovečku pučku školu gdje su u sačuvanoj učionici s kraja 19. stoljeća sudjelovali u edukativnom programu “Obuka o krasopisu”. Pomoću pera i tinte okušali su se u kaligrafiji – umjetnosti lijepoga pisanja. Kasnije su obilaskom sela doživjeli djelić života seljaka u prošlosti. Vraćajući se prema Zlatar Bistrici, kratko su se zaustavili u dolini Zelenjak gdje je u obliku obeliska podignut spomenik hrvatskoj himni.

Ovom izvanučioničkom nastavom učenici su imali priliku iskustvenim učenjem na terenu utvrditi velik dio već naučenog nastavnog sadržaja.