« Studeni 2018 »

Jednodnevni izlet petaša i šestaša U Nin i Zadar
Autor: Jasenka Kuljak, 15. 6. 2018.

Željni upoznavanja drugih krajeva Republike Hrvatske kako bi se razvila ljubav prema prirodnoj i povijesnoj baštini domovine i svijest o potrebi zaštite, očuvanja i poštivanja istih za učenike 5. i 6. razreda organiziran je jednodnevni izlet u Nin i Zadar. Polazak  je bio ispred škole u Zlatar Bistrici u 5:00 sati.

Vožnja autobusom trajala je autocestom do Karlovca, odnosno Bosiljeva te dalje Dalmatinom do Nina. Dolaskom u Nin uslijedilo je razgledanje najstarijeg hrvatskog kraljevskog grada. Učenici su obišli crkvu sv. Križa iz 9. st., najmanju katedralu na svijetu, krstionicu kneza Višeslava, spomenik Grguru Ninskom. Odišli su Ninsku solanu  te proučili Poučnu stazu soli. Prilikom odlaska prema Zadru u Prahuljama  su upoznali crkvu sv. Nikole iz 11. st., krunidbenu crkvu hrvatskih kraljeva. U Zadru su oko podneva posjetili Muzej antičkog stakla uz stručno vodstvo i prezentaciju izrade stakla. Ručali su u konobi Dalmacija te razgledali grad u pratnji vodiča. Posjetili su Trg pet bunara, katedralu sv. Stošije,  Kalelargu, Forum, crkvu sv. Donata, šetali su zadarskom rivom do Morskih orgulja i Pozdrava Suncu. Posjet Zadru završio je kupanjem i relaksacijom na gradskoj plaži u Zadru. Puni dojmova vratili su se u Zlatar Bistricu u večernjim satima.