JELOVNIK rujan.pdf

« Rujan 2018 »

Poduzetništvo od gnijezda do zvijezda
Autor: Marija Hudi Hitrec, 2. 6. 2018.

Učenici OŠ Zlatar Bistrica sudjelovali su u radionicama u sklopu projekta Poduzetništvo od gnijezda do zvijezda koje su održane od ponedjeljka 28.5.2018. do srijede 30.5.2018. godine. Projekt je nastao kao inicijativa Instituta za razvoj cjeloživotnog učenja PAR i triju projektnih partnera: OŠ Stjepana Radića Brestovec Orehovički, OŠ Zlatar Bistrica i Visoke poslovne škole PAR iz Rijeke. Cilj je projekta stvoriti sigurno okruženje u kojem nastaju i razvijaju se poduzetničke ideje mladih.

Radionice su osmišljene kao moduli kroz koje učenici uče o poduzetništvu, razvoju ideja i proizvoda, potrebama tržišta, prodaji proizvoda, ali i razvijanju prezentacijskih vještina.

Prvi modul održan je odvojeno za učenike u svakoj školi 28. 5. 2018. godine. Jedan školski sat učenici su proveli razgovarajući s poduzetnicima koji su im govorili o poduzetništvu i otvaranju obrta. U OŠ Zlatar Bistrica gošća poduzetnica bila je gđa Tina Kotarski, a u OŠ Stjepana Radića Brestovec Orehovički gđa Štefica Gulija. Nakon uvodnog predavanja učenici su iznosili ideje - kako koristiti već uporabljene materijale (traper, vuna, zakovice, strae perlice, ukrasi, ...) te se odlučili za izradu privjesaka i broševa.  Sljedeća tri sata proveli su u izradi ukrasnih predmeta i vrjednovanju svoga rada kako bi na kraju pokušali pripremiti proizvod za prodaju određujući mu cijenu i svrhu.

Drugi modul održan je 29. 5. 2018. godine u OŠ Stjepana Radića u Brestovcu Orehovičkom. Učenici su na edukaciji, koju je održao Zvonimir Tušek, saznali što je ePUZ aplikacija. Radi se o sustavu koji olakšava poslovanje učeničke zadruge preko e blagajne. Nakon uvodnog predstavljanja web i mobilne aplikacije svaki je učenik sam pokušao unijeti proizvod u sustav (naziv proizvoda, odrediti kategoriju proizvoda, unijeti cijenu, navesti materijale od kojih je proizvod sastavljen te dodati fotografiju).

Treći je modul bio diseminacija projekta. Održan je 30. 5. 2018. godine u školi u Brestovcu Orehovičkom, a učenici obiju škola zajedno su predstavili tijek radionica i sadržaje koje su naučili na edukacijama predstavnicima lokalne zajednice, ostalim učenicima i poduzetnicima.